The Setup cz

Rozhovor

Co lidem pomáhá dotáhnout věci do konce?

Adam Marčan

Adam Marčan

zakladatel Naučmese.cz

Publikováno

Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Bavím se rozvojem Naučmese.cz, navrhuji weby a aplikace. Fotím zajímavé lidi na ulici, jezdím na skejtu, cvičím jógu a miluju čerstvé jídlo a kávu. Cestuji a u toho zároveň pracuji, momentálně jsem uprostřed pěti měsíční cesty po Jihovýchodní Asii.

Jaký používáš hardware?

Pět let starý MacBook 13” (Late 2008, první aluminium), zachránil jej nový SSD disk a nyní šlape opět skvěle! Vnímám jej jako pracovní nástroj, jako sekeru na tvrdou práci – omezuji tak konzumaci obsahu ve chvíli, kdy pracuji. Většinu informací z venku pak vstřebávám na iPadu.

Na lehčí cesty pak používám iPad mini s externí klávesnicí a obalem Incase Origami workstation – dokázal jsem tak celý měsíc v pohodě fungovat v Indonésii, kdy jsem sebou nebral laptop.

Na promyšlení nových věcí tužku a papír. Už dva roky mám hloupý telefon — ten pocit, kdy člověk nemá co vytáhnout z kapsy, kontrolovat newsfeedy, „šmudlat“ ikony a naopak může více pozorovat okolí, přemýšlet a bavit se s lidmi je k nezaplacení.

Fotím Canonem 550D s pevným 50mm 1.4 objektivem. Jezdím na 8 palců širokém skejtu, kolečka mám raději nižší. Mám cestovní super lehkou jógamatku. Čerstvou kávu si melu v Porlex mlýnku, který se vejde do aeropressu. Rád chodím boso nebo běhám ve Fivefingers, které jsou lehké a nezaberou moc místa v mém 40l Osprey batohu.

Jaký používáš software?

Na tvorbu webu používám Espresso: po drátěném modelu stránky, designuji web rovnou v kaskádových stylech. Photoshop jsem přenechal jen úpravě fotek. Věci ven z hlavy vyndávám do aplikace Things, na komunikaci s účastníky a lektory v Naučmese používáme skvělý Zendesk, na newslettery Mailchimp a na přehled úkolů Asanu. Při psaní opakujících se textů mi čas šetří TextExpander a když potřebuji napsat něco důležitého a chci se na to plně soustředit, používám OmmWriter. Na hesla spokojeně 1Password. Jinak klasika: Dropbox, Skype, Evernote, gDrive a snažím se přirozeně využívat základní aplikace Mac OS X.

Jak by vypadala tvá konfigurace snů?

Pokoukávám po novém lehčím 13” MacBooku s retinou, ale zatím odolávám a čekám až starý laptop odejde do věčných lovišť. Občas ho i záměrně nechám jen tak na stole v kavárně a odejdu na záchod s lehkým vzrušením, že třeba dostanu příležitost koupit si ten nový :)

Jinak jsem spokojený, ono to totiž není až tak o tom nástroji, jako spíše o umění se soustředit na jednu věc a dotáhnout ji.