The Setup cz

Rozhovor

Co lidem pomáhá dotáhnout věci do konce?

Jan Březina

Jan Březina

fotograf, lektor

Publikováno

Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Dělám spoustu různých aktivit, které mají dvě společné věci - fotografii a Apple. Protože mě strašně baví oba dva tyto obory, snažím se je propojovat v nejrůznějších podobách a projektech. Proto kromě profesionální fotografické kariéry jsem se stal certifikovaným školitelem Applu a v rámci projektu Ilumio školím Apple produkty a zároveň pořádáme fotografické expedice po celém světě. Založil jsem diskuzní server Macforum, protože jsem rád v kontaktu s Apple komunitou a kromě jiného pro ni s Petrem Márou natáčíme videocast Digit. Videocasty a bloggování mě natolik baví, že jsme pro fotografy začali dělat s Romanem Pihanem samostatný pořad 4Foto. A aktuálním vyvrcholením snahy propojit Apple a fotografii je mezinárodní projekt Fripito, pro který právě běží crowdfundingová kampaň na Indiegogo.

Jaký používáš hardware?

Opravdu často cestuju, takže srdcem všeho je pro mě MacBook Pro 17” poslední generace, který jsem ještě trochu vylepšil, aby poskytoval co nejlepší výkon pro práci s fotkama i videem. Stolní počítač nemám už asi 10let. Když jsem u pracovního stolu, tak k němu mám připojená Thunderbolt disková pole WD, se kterými jsem udělal skvělou zkušenost z pohledu poměru výkon/cena. Když chci naopak cestovat hodně na lehko, tak používám iPad Air, na kterém dokážu vyřídit nejen běžnou administrativu, ale například i třídit a archivovat fotografie. K iPadu mám neuvěřitelnou spoustu drobného příslušenství.

Z drobnějších záležitostí mě aktuálně opravdu hodně těší náramek FitBit Force, propojení iPadu, AppleTV a HBO GO, TouchID u iPhonu 5S nebo třeba experimentování s WiFi disky.

Jaký používáš software?

Vzhledem k tomu, že používám výhradně Apple HW, tak si užívám propojování jednotlivých věcí prostřednictvím Mac OS X, iOS a cloudových služeb. Takže kancelář řeším zejména v iWork a to jak na počítači, tak i na tabletu s tím, že dokumenty jsou v iCloudu. Zamiloval jsem se do služby Evernote, která mi pomáhá s bezpapírovou kanceláří a třeba 1Password mi pomáhá s hesly.

Fotografie zpracovávám buď v kombinaci Aperture + Pixelmator nebo Lightroom + Photoshop, podle toho, co si klient přeje. Video stříhám skoro výhradně ve Final Cutu Pro X.

V komunikaci na cestách mi hodně pomáhá Skype a hlavně sociální sítě v čele s Twitterem a Instagramem.

Jak by vypadala tvá konfigurace snů?

Kdybych mohl mít přání, tak bych byl strašně vděčný za 17” Mac Book Pro s USB 3.0 porty, který už Apple nikdy neudělá a iPad Air s TouchID a ideálně 512GB kapacitou. Toho bych se třeba jednou dočkat mohl :)