The Setup cz

Rozhovor

Co lidem pomáhá dotáhnout věci do konce?

Martin T.Pecina

Martin T.Pecina

grafický designér

Publikováno

Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Grafický designér specializovaný na knižní úpravu. Kromě toho občas píšu pro časopisy, hlavně o písmu, taky jsem na tohle téma napsal publikaci Knihy a typografie. Jinak sbírám a kouřím dýmky a piju pivo, víno a občas i koňak, když někdo za práci dobře zaplatí, což se moc nestává. Místo ženy mám teď psa — v noci sice více chrápe, ale v posteli zabere míň místa a celkově má menší požadavky, stačí s ním občas zajít ven.

Jaký používáš hardware?

Tužku a hromadu papírů, které se válí všude možně. To je hardware určený na poznámky, skici, počítání peněz a zapisování telefonních čísel, která si pak někdy možná přepíšu do počítače. Bez hudby se nedá pracovat, pročež mám jeden starý receiver ze sedmdesátých let — Pioneer SX-450. A k němu gramofon stejné značky, model PL-1120. Bedničky jsou Bowers and Wilkins DM601, hrají hezky, ale moc nahlas, což nelibě nesou sousedi. Na práci mám patnáctipalcový Asus, model nevím. K němu je připojený starý čtyřiadvacetipalcový Dell Ultrasharp. Ten má takovou komickou vlastnost, že občas bliká a že na něm většinu času visí pár modrých pruhů, protože ten model má nějakou výrobní chybu. Hodně využívám telefon, starý iPhone 4, bez kterého se nedá dost dobře žít, poněvadž v něm jsou všechny kontakty a mapy. A poslední dva měsíce mi slouží jako děsivě drahý a příšerně pomalý hotspot, protože jsem se přestěhoval a kluci mi ještě nenatáhli domů pořádný internet. Celý den si vařím čaje v nejsrandovnější konvici, jakou jsem kdy viděl, jmenuje se to Sencor SWK 7001. Většina těla je vyrobená z porculánu jak od babičky, ale stojí na plastovém podstavci a má jedno ohyzdné plastové tlačítko, které modře svítí. Konvice je totiž rychlovarná!

Jaký používáš software?

Na počítači jedou Wokna 8 — úchylný operační systém, ve kterém se musí zakázat všechny rádoby moderní vyfikundace, aby se na něm dalo normálně pracovat. Veškerý design řeší InDesign CS5, retuše Photoshop, na otvírání rukopisů mám OpenOffice a ostatní požadavky obstarávají aplikace od Googlu. Chrome na surfing, Gmail na poštu, Googlí kalendář na organizaci práce, Drive na psaní textů a sdílení dat a Maps pro hledání tras a pro všechny případy, kdy se ztratím, což je tak dvakrát denně.

Jak by vypadala tvá konfigurace snů?

Nijak. Stačí, když bude fungovat to, co mám. Peníze se dají využít mnohem rozumněji, než vyhodit za počítač a ostatní krámy. Radši si koupím italskou šunku či pěkně vyzrálé telecí. Ke štěstí mi vlastně chybí jenom nějaký tiskařský stroj, třeba menší bostonka, na které se dá ručně vytisknout vizitka anebo menší plakát.