The Setup cz

Rozhovor

Co lidem pomáhá dotáhnout věci do konce?

Michal Jirák

Michal Jirák

spoluzakladatel firmy Miton

Publikováno

Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Odjakživa jsem člověk, který má rád technologie každodenního života. Jako spoluzakladatel Mitonu vytváříme a podporujeme nové internetové služby, pro které uzrála doba. Osobně jsem nejvíce času věnoval Heurece od jejího zrození až po prodej skupině Naspers. Nyní se věnuji inspirací nabitému Bonami a módní revoluci jménem Domodi.

Jaký používáš hardware?

Denně používám iPhone 5 a Lenovo X1 Carbon. To ze mě dělá jediného člověka na planetě, který přešel zpět z MacBook Air na Windows. Hlavním důvodem byla jiná práce s okny, kdy Mac přepíná jednou zkratkou mezi aplikacemi a jinou mezi okny uvnitř aplikace. Windows bere okno jako okno a tak mohu rychleji přepínat mezi více Excel tabulkami, okny prohlížeče a dalšími jako rovnocennými. Tenhle nezvyk mě strašně zdržoval a krásnější rozhraní mi za to nestálo.

S růstem rozlišení a aplikací pro telefon jsem přestal používat iPad a pasoval jej na dětský výchovný nástroj. O to více používám Kindle a papírovou knihu pro dospělé jsem už dlouho neviděl.

Jaký používáš software?

Dosti jsem experimentoval s 3D tiskem a vlastníma rukama si sestavil Ultimaker. Nejvíc mě překvapilo, že to vůbec fungovalo. Poté už přišlo jen zklamání z nepřesnosti, pracnosti, nespolehlivosti a 3D tisk jsem zatím zařadil jen do průmyslového využití. O to více mě vždy překvapí GoPro kamera pro natáčení čehokoliv akčního. Nutno dodat, že adaptér, který jsem si pro ni 3D vytiskl nevydržel ani jedno použití.

Podle mého dnes nemá smysl vyvíjet nový produkt bez crowdfundingu, takže mnoho nových věcí hledám na Kickstarteru - nejhezčí mi zatím přišla gTar - kytara, která hraje přes iPhone a pouze ty správné struny. Na kytaru mě ale hrát nakonec nenaučila.

Relax hledám na XBOX 360 a v poslední době jsem se přes děti vrátil k LEGO - je nezničitelné, dokonale pasuje dohromady a má nekonečné možnosti :)

Jak by vypadala tvá konfigurace snů?

iPhone s displejem 13,3 na filmy, pasivním displejem na čtení knih a neomezenou baterií - to vše v rozměru dnešního iPhone 5. No ještě je kam se zlepšovat :)