The Setup cz

Rozhovor

Co lidem pomáhá dotáhnout věci do konce?

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

publicista

Publikováno

Fotka od Ondřej Surý

Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Pravidelně píšu pro Finmag, každý čtvrtek mi tam vychází knižní recenze a každý pátek komentář. Nárazově přispívám do MF DNES, 067 a dalších médií, občas kývnu na překladatelskou nebo editorskou chlebovku. Provozuju dva weby o Brně, Poznej Brno a Brno Now, na kterých prodávám vlastní e-book provázající po místech, která nejsou v průvodcích. Připravuju druhé, aktualizované vydání, které vyjde na jaře. V posledních týdnech věnuju hodně času politickému hnutí Žít Brno, chystáme se na podzim kandidovat do zastupitelstva na magistrátu a na Brně-střed. Jsem na Twitteru a Tumblru.

Jaký používáš hardware?

Mám jedenáctipalcový notebook Lenovo Yoga. Výhody: je rychlý a má pěkný displej. Nevýhody: vše ostatní. Klávesnice je malá, nabíječka velká. Měl jsem ho vrátit. Pozdě. Ale zas je to dobré cvičení: očividně nemusím být obklopený jen krásnými inspirativními věcmi, abych mohl pracovat. Spokojený jsem naopak s myší Microsoft Sculpt Mobile. S sebou nosím telefon Nexus 4, vedle postele mám tablet Nexus 7, obojí super. Už čtvrtým rokem čtu knihy na Kindle Keyboard.

Jaký používáš software?

Seřadím to od těch aplikací a služeb, po kterých by se mi stýskalo nejvíc:

Pocket — Hodně čtu a Pocket mi to usnadňuje. Na počítači zakliknu, v klidu na tabletu projdu.

Last.fm + Deezer — Přes první službu hudbu objevuju, z druhé poslouchám. U práce si často vystačím s libovolným generátorem šumu.

Evernote a Drobpox — Znáte všichni.

F.Lux — Přizpůsobuje barevnou teplotu displeje denní době. Je to příjemné, ale slibovaného kvalitnějšího spánku jsem si nevšiml.

WriteMonkey — Fullscreenový textový editor. Píšu v Markdownu. Do Wordu exportuju Pandocem.

Calibre — jednak v tom e-booky vytvářím, jednak prohlížím.

AutoHotKey — Nastavil jsem si klávesové zkratky na vyplňování často opakovaných textů, na znaky jako × nebo ½ a taky na pauznutí Deezeru přesně na tři minuty, abych po telefonátu neseděl dál v tichu. Skript najdete na GitHubu.

Scapple — Šikovná kombinace textového editoru a kreslítka myšlenkových map. Používám pro promýšlení větších věcí.

Trello — Nemám v něm jen seznam úkolů, ale i chystaná témata článků, seznamy knížek k přečtení, filmů, co chci vidět, nebo míst, na která se chci podívat.

Toggl — Jednoduchý taxametr pro freelancery. Používám ho, přestože svůj čas jen výjimečně účtuju po hodinách — je to dobrá věc pro duševní hygienu, buď pracuju, nebo ne, výmýtil jsem ten blbý stav mezi tím.

GIMP — Nějak jsem si na něj před 10 lety zvykl a i když je to pro začátečníka asi neintuitivní hrůza, neumím upravovat fotky a grafiku v ničem jiném.

iDoklad — Po bumbrlíkovi 2HCS Fakturace 3 obrovské zjednodušení administrativy. Formuláře vyplňuji v 602 Form Filler a posílám přes datovku. Ale to asi všichni.

Notepad++ a FileZilla — Když musím někde hrábnout do kódu a pak to nahrát na hosting. Už skoro nezapínám.

Chrome a Windows 8 — Nevšímám si jich.

GMail — Vlastně taky už neviditelný nástroj.

Feedly, Tumblr, TweetDeck — Držím prst na tepu doby.

Moves — Snažím se denně nachodit víc než 10 000 kroků, letos mám zatím průměr 10 973.

BeyondPod — Na procházkách poslouchám podcasty.

Jak by vypadala tvá konfigurace snů?

Vadí mi, že je tak málo dvanáctipalcových notebooků, ta velikost je přece ideální.

A kdybych se měl hodně zasnít: líbil by se mi čistě psací počítač s e-ink displejem na výšku a mechanickou klávesnicí, co dělá klak-klak-klak-klak. Šrajbmašina.